• Exirdaru@yahoo.com

  • شماره تماس :4 الی 02122977402

  • ساعت کاری :9صبح تا 4 بعد ازظهر

بلاگ

مطالب بلاگ...

مدیریت عوارض ناشی از تزریق فیلرها

امروزه استفاده از فیلرها یکی از پرکاربردترین پروسه ها در سطح جهانی هم در زمینه زیبایی و هم درمانی می باشدبه دنبال افزایش تزریق فیلر،عوارض ناشی از استفاده از آن نیز رو به افزایش است؛بنابراین مدیریت عوارض به منظور تسریع ترمیم زخم و همچنین دستیابی به نتایج رضایتبخش امری مهم می باشد.اگرچه درمان عوارض و مدیریت آنها موضوع مورد بحث ما می باشد،اما پیشگیری از ایجاد عوارض بسیار حیاتی تر است.

آنچه که برای پزشکان حائز اهمیت است شناخت آناتومی صورت ونقاط پرخطرآن،مهارت تزریق فیلر،استفاده از تکنیک وفیلر  مناسب،اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از تزریق و نیز انتخاب مناسب بیمار می باشد.

ماده ای که به عنوان فیلر مورد استفاده قرار میگیرد باید ازنظرایمنی و کارایی ارزیابی شود.این ماده نباید تراتوژنیک،کارسینوژنیک  و آلرژنیک باشد.ازبین انواع فیلرهای طبیعی وسنتتیک ، هیالورونیک اسیدها شایعترین فیلری است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد و مزیت آن نسبت به سایر فیلرها این است که در موارد تزریق بیش از اندازه یا خطای تزریق براحتی توسط هیالورونیداز قابل اصلاح است.

از نکات قابل توجه دیگر انتخاب بیمار و توجه به اندیکاسیون ها و کنترا اندیکاسیون های تزریق است؛مثلا در مواردیکه بیمار سابقه حساسیت ، شوک آنافیلاکتیک و یا اختلالات انعقادی دارد باید از تزریق فیلر خودداری نمود.

انتخاب تکنیک مناسب نیز اهمیت شایان توجهی دارد.میزان دایسکشن درموارد تزریق در ناحیه اپیدرمال پوست،تزریق سریع و یا تزریق حجم بالای فیلر با ریسک بیشتری در رخداد عوارض همراه است.

عوارض ناشی از تزریق فیلر بر اساس زمان رخداد آنها به دو دسته زودهنگام و تاخیری تقسیم بندی می شود:

الف-عوارض زودرس و مدیریت آنها:

1.تورم و اکیموز و اریتم:از عوارض زودهنگام تزریق فیلر که از همان مرحله حین تزریق ممکن است رخ دهدو معمولا طی چند روز خودبخود از بین می رود؛اقدام درمانی مناسب شامل کمپرس سرد و فشردن محل است.برای درمان اریتم نیز در موارد طول کشیده از استروییدها و کرم موضعی ویتامین کا میتوان استفاده کرد.

2.ندول و توده:ایجاد ندولهای کیستیک یا اسکلروتیک یا ادماتو ناشی از تزریق سطحی فیلر در نواحی با پوست نازک یا تزریق حجم بالای فیلر می باشد که اقدام مناسب در این مرحله ماساژ،پانکچر،هیالورونیداز و یا تزریق داخل ضایعه استرویید می باشد.در نهایت در صورت عدم پاسخ به درمان های فوق الذکر،از اکسیزیون جراحی استفاده می شود.

3.عفونت:در موارد همراهی اریتم طول کشیده با تب می باید به عفونت شک کرد.در صورت بروز آبسه درمان شامل انسیزیون و درناژ،کشت و آنتی بیوتیک تراپی می باشد.در موارد شکست درمان به بیوفیلم و عفونت استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین و یا عفونت سلی آتیپیک  شک میکنیم که اقدام مناسب در این شرایط شامل:کشت ،آنتی بیوتیک تراپی با کینولون ها+ماکرولیدها،تست توبرکولین ،هیالورونیداز، 5فلورواوراسیل و در نهایت اکسیزیون جراحی است.

4.تغییر رنگ و نکروز بافتی:چنانچه حین تزریق ناحیه دچار تغییر رنگ شود باید به حوادث عروقی نظیر آمبولی ماده تزریق شده، آسیب مستقیم عروق توسط نیدل و یا انسداد عروقی ناشی از اثر فشاری ماده تزریق شده شک کرد.در موارد آسیب عروقی تغییر رنگ به شکل رنگ پریدگی ناحیه و پدیده لیویدیورتیکولاریس و در نهایت نکروز بافتی است.

اقدام درمانی مناسب شامل توقف سریع تزریق،ماساژ و کمپرس گرم،نیتروگلیسرسن موضعی و تزریق هیالورونیداز می باشد.در برخی مقالات استفاده از آسپرین،پروستاگلانئین ها،استروییدها،انوکساپارین و نیز پانکچر و خروج فیلر را پیشنهاد داده اند اما ثابت شده نیست.

چنانچه آسیب عروقی به سمت نکروز پیشرفت کند از اصول مهم برای کمترین میزان ایجاد اسکار دبریدمان و مراقبت های موضعی زخم،درمان آنتی بیوتیکی،انسیزیون و درناژ و در نهایت تزریق سلولهای بنیادی یا تمایز نیافته (که با ترشح سیتوکین های آنژیوژنیک موجب آنژیوژنز و تسریع ترمیم زخم می شود) است.

ب-عوارض تاخیری و مدیریت آنها:عوارض تاخیری به مواردی که بعد از 14 روزاز تزریق بروز کند،اطلاق می گردد  که شامل:

1.تلانژکتازی:تلانژکتازی در اثر ازمان مصرف استروئید ها در محل تزریق ویا تزریق فیلردر ناحیه ای که ازقبل تلانژکتاتیک بوده رخ میدهد.درمان شامل لیزرتراپی وهیالورونیداز میباشد.

2.جابجایی فیلر:بیشتر در اثر تزریق فیلر در نواحی که از نظر آناتومیک متحرکند نظیر لب ها ایجاد میشود.اقدام درمانی شامل تزریق داخل ضایعه استرویید،هیالورونیداز و در نهایت اکسیزیون جراحی است.

3.اسکار هیپرتروفیک:در این موارد درمان شامل تزریق داخل ضایعه استرویید،لیزرتراپی و در نهایت اصلاح جراحی اسکار می باشد.

4.گرانولوما یا بیوفیلم:التهاب و عفونت مزمن موجب تشکیل گرانولوما می شود.ریسک ایجاد گرانولوما 1-0.01٪ می باشد.گرانولوما معمولا با تاخیر حتی چند هفته تا سال بعد از تزریق ممکن است بروز کند و ناشی از تحریک و تجمع ماکروفاژها و ترشح سیتوکین های مختلف التهابی است.اقدام مناسب در صورت بروز گرانولوما شامل ماساژ محل گرانولوم،تزریق داخل ضایعه استرویید،استفاده از هیالورونیداز می باشئ.در صورت عدم پاسخ دهی درمان با 5فلورواوراسیل و در نهایت اکسیزیون جراحی است.

در صورت شکست درمان فوق به بیوفیلم و عفونت استافیلوکوک مقاوم به متی سیسلین یا عفونت سلی آتیپیک شک می کنیم.درمان مناسب در این مواقع  شامل کشت محل،تست توبرکولین،آنتی بیوتیک تراپی با کینولون ها+ماکرولیدها ،هیالورونیداز،5فلورواوراسیل و یا در نهایت اکسیزیون جراحی است.در این موارد لیزرتراپی داخل ضایعه با طول موج 808 نانومتر یا 532نانومتر میتواند مؤثر باشد.

5.غیر قرینگی و فرورفتگی پوست:به دنبال نکروز پوستی ممکن است اسکار یا فرورفتگی یا غیر قرینگی بوجود بیاید.در این چنین مواردی درمان شامل استفاده از فلپ یا گرافت ها می باشد که بسته به شرایط انتخاب شامل گرافت پوستی با ضخامت کامل،فلپ موضعی،گرافت کامپوزیت و یا گرافت غضروفی می باشد.در مواردی که فرورفتگی کوچک باشد بستن اولیه و یا فلپ موضعی بهترین انتخاب درمانی است.

در نهایت امید است با شناخت عوارض فیلرها،نحوه مدیریت و اقدام مناسب درمانی در مواجهه با آنها؛میزان عوارض و طول مدت آنها به حداقل برسد.

Revanesse Blog

شرکت اکسیر دارو خاورمیانه تنها وارد کننده رسمی فیلر های Revanesse و تنها نمایندگی کارخانه Prollenium کانادا در ایران

اکسیرداروخاورمیانه

تصاویر تصادفی

06.jpg

آخرین پست ها

13 تیر 1397 / Super User
11 دی 1396 / Super User
11 دی 1396 / Super User
11 دی 1396 / Super User
11 دی 1396 / Super User

آدرس

آدرس :

ایران ، تهران ، میدان هروی ، خیابان وفامنش ، پلاک 18

شماره تماس :

4 الی 02122977402

فکس:

02122941509

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تلگرام           اینستاگرام

تصویر

crl1

آخرین مطالب

13 تیر 1397 / Super User
11 دی 1396 / Super User
11 دی 1396 / Super User
11 دی 1396 / Super User

خبرنامه

برای اطلاع از آفر های ویژه در خبرنامه سایت عضو شوید .
ثبت